2021 Presidents Match Fixtures and Results

Any member of an affiliated club, whether badged or unbadged may apply to play in these matches. 

 

Dress code for these matches is County coloured shirt, white trousers (not shorts) white, brown or grey shoes. Coloured waterproof jackets are also available.  These may be obtained from County Match Secretary John Tucker.

 

If you are interested in playing then please, in the first instance, advise the County Match Secretary:- Tony Bourne,  Phone 01737 832217 or Mob 07973 640907

DAY

DATE

OPPONENTS

H/A

TIME

VENUE

Result

For

Against

Sun 9 May Southey 135th Anniversary H  14:00 Southey BC CANC    

Sun

23 May

S.C.W.B.A.

H

14:00

Croydon

WON

104

69

Sun

27 Jun

 Terry Foote Memorial 

H

14.00

Horley BC

WON

153

63

Wed 30 Jun Horsell BC 100th Anniversary H 14.00 Horsell BC WON 105 70
Sun 4 Jul Purley Bury 75th Anniversary H 13:30 Purley Bury BC LOST 107 145

Wed

7 Jul

 SCMPPBA

H

14:00

Horley BC

WON

111

95

Thurs 8 Jul London Parks A 14:00 Purley Bury BC CANC    
Sun 11 Jul London Scottish H  14:00 Egham LOST 88 96

Thurs

15 Jul

SCIBA Crawford Cup

H

13:30

Epsom BC

Part 1

106

123

Fri 23 Jul Wallington 100th H 13:00 Wallington BC LOST 103 112

Sun

25 Jul

Heathfield BC

H

14:00

Heathfield BC

RAIN

STOP

PLAY

Tue 27 Jul Purley Bury Men H 14:00 Purley Bury BC WON 146 112
Wed 28 Jul West Surrey B.A. 75th Anniversary A  13:00 Mayford Hall WON 95 48

Thur

29 Jul

Oxshott BC 100th Anniversary

H

14:00

Oxshott BC

WON

79

64

Sat

31 Jul Redhill BC 125th Anniversary H 14:30 Redhill BC WON 69 36
Mon 2 Aug West End 25th Anniversary H 14:00 West End WON 121 103
Wed 4 Aug East Surrey League  H 14.00 Blethcingley BC WON 129 95
Fri 6 Aug Reigate Priory BC 140 Anniversary H 14:00 Reigate Priory BC WON 147 85

Sun

8 Aug

Godstone 100th Anniversary

H

14:00

Godstone BC

WON

87

49

Tue 10 Aug Ashtead 100th Anniversary H 14:00 Ashtead BC WON 134 79
Wed 8 Sept West Wimbledon 100th  H 14.30 West WimbledonBC LOST 98 132

Thur

9 Sep

Temple 140th anniversary

H

14:00

Temple BC

LOST

52

84

Tues 14 Sep Combined Areas A  14:00 Bletchingley BC LOST 119 121
Sun 19 Sept Mytchett 90th Anniversary H 13.30 Mytchett BC WON 121 99

Wed

13 Oct

SCIBA Crawford Cup

A

14:00

Croydon BC

Part 2

 

 

 

 

Fixtures in RED are Mixed Matches, Fixtures in Green are Home matches, Fixtures in Blue are Away matches

 

SCBA v COMBINED AREAS 14.09.21

Rink 1. 28-16 Roger Rashleigh, Ken Shopland, Ian Frisby, Joe Cable

Rink 2. 22-12 David Loxton, Steve Parnham, Norman Mann, Martin Harbottle

Rink 3. 15-16 Allen Banks, Dave Aldam, Brian Rogers, Bill Ayling

Rink 4. 23-17 Graham Dawber, Tim Davies, Robin Gordon, Peter Marshall

Rink 5. 17-18 Keith Roberts, Neil Dimmock, Colin Homes, Ray Heaney

Rink 6. 14-42 Alistair Cochrane, Brian Shellard, Dave Botting, Gary Wisdom

 

SCBA v TEMPLE 09.09.21

Rink 1. 17-22 Colin Clarke, Gary Wisdom, Colin Gray, Joe Cable

Rink 2. 12-20 Allen Banks, Brian Rogers, Dave Warrington, Martin Harbottle

Rink 3. 11-17 Sean Dempsey, Brian Shellard, Norman Mann, Eamon O'Flynn

Rink 4. 12-25 Thomas Goucher, Alan Bradshaw, Peter Marshall, Trevor Pocock

 

SCBA v EAST SURREY LEAGUE 04.08.21

Rink 1. 17-16 Ray Crosbie, Sean Gallagher, Les Owen, Joe Cable

Rink 2. 29-11 Sean Dempsey, Butch Manning, Graeme Cupit, Tony Buckee

Rink 3. 12-25 Alan Bradshaw, Neil Dimmock, Graham Dawber, Peter Rapley

Rink 4. 27-12 Dave Aldam, David Loxton, Tim Davies, Don Davies

Rink 5. 23-11 Roger Rashlieigh, Brian Shellard, Dave Botting, Dave Warrington

Rink 6. 21-20 David Tucker, Steve Parnham, Allen Kellaway, Martin Harbottle

 

SCBA v WSBA 28.07.21

Rink 1. 15-11 Dave Aldam, Gordon Beddall, Alistair Cochrane, Joe Cable

Rink 2. 27-07 David Tucker, Brian Shellard, Peter Marshall, Mark Jones

Rink 3. 11-11 Roger Rashleigh, Gary Wisdom, Dave Candeland, Eamon O'Flynn

Rink 4. 14-12 Keith Roberts, Tony Clark, Dave Warrington, Martin Harbottle

Rink 5. 28-07 Colin Clarke, Don Davies, Peter Rapley, Elbio Gomez

 

SCBA v PURLEY BURY 27.07.21

Rink 1. 35-12 Dave Aburn, Charlie Rayfield, Graham Dawber, Joe Cable

Rink 2. 12-26 Colin Clarke, Sean Gallagher, Steve Parnham, Martin Harbottle

Rink 3. 29-13 Carl Chadbond, Bill Hudson, Peter Quaintance, Bill Ayling

Rink 4. 17-19 David Smith, Aga Hassan, Brian Shellard, Luke Griffin

Rink 5. 35-15 Colin Homes, Allan Kellaway, Norman Mann, Elbio Gomez

Rink 6. 18-27 Neil Dimmock, Butch Manning, Trevor Prentice, Peter Marshall

 

SCBA v SCIBA 15.07.21   106-123  SCBA 3 points - SCIBA 3 Points with + 17 shots

Rink 1. 23-15 David Smith, Steve Parnham, David Sowdon, Joe Cable

Rink 2. 22-16 Allen Banks, Aga Hassan, Allan Kellaway, Bill Ayling

Rink 3. 12-33 Tony Bourne, David Tucker, Dave Candeland, Eamon O'Flynn

Rink 4. 13-25 Kevin Crane, Brian Rogers, Colin Homes, Martin Harbottle

Rink 5. 13-25 Alan Bradshaw, Brian Shellard, Ian Frisby, Peter Marshall

Rink 6. 23-09 Roger Rashleigh, Vic Hemmett, Peter Rapley, Dave Warrington

 

SCBA v LONDON SCOTTISH 11.07.21

Rink 1. 21-17 Carl Chadbond, Tony Clark, Norman Mann, Joe Cable

Rink 2. 18-18 Frank Middleton, Martin Hayes, Gary Wisdom, Martin Harbottle

Rink 3. 25-11 David Loxton, Tony Leighton, Kevin Clarke, Mark Jones

Rink 4. 09-28 Stuart Wilson, Luke Bazzani, Brian Shellard, Neil Winter

Rink 5. 15-22 Colin Clarke, Neil Dimmock, Stephen Sanderson, Ray Heaney

 

SCBA v SCMPPBA 07.07.21

Rink 1. 22-15 Gary Wisdon, Alan Bradshaw, Joe Cable

Rink 2. 21-11 Vic Hemmett, Brian Shellard, John Graham

Rink 3. 10-25 Brian Rogers, Don Davies, Ray Heaney

Rink 4. 18-16 Tony Bourne, John Morton, Martin Harbottle

Rink 5. 17-15 Butch Manning, Steve Sanderson, Dave Warrington

Rink 6. 13-23 Sean Dempsey, John Hannon, Dave Candeland

 

SCBA v TERRY FOOTE MEMORIAL TEAM 27.06.21

Rink 1. 23-10 ABanks, P. Hamilton, J. Cable 

Rink 2. 24-12 D. Smith, L. Bazzani, M. Gray

Rink 3. 30-07 K. Roberts, C. Jones, B. Ayling

Rink 4. 12-17 A. Hassan, G. Wisdom, G. Dawber

Rink 5. 34-12 C. Clarke, F. Middleton, R. Heaney

Rink 6. 30-05 T. Bourne, A. Bradshaw, J. Morton, M. Harbottle

 

SCBA v SCWBA 23.05.21

Rink 1. 26-05 C.Chadbond, A. Kellaway, M. Harbottle J. Cable   

Rink 2. 12-12 RGreenfield, C. Clarke, N. Mann, B. Emanuel      

Rink 3. 23-11 S. Dempsey, N. Dimmock, T. Buckee, B. Ayling     

Rink 4. 14-12 D. Smith, L. Bazzani, G. Cupit, J. Graham           05

Rink 5. 13-20 A. Bradshaw, A. Hassan, R. Gordon, D. Warrinton 

Rink 6. 16-09 M. Rejman, B. Shellard, C. Homes, E. O'Flynn       

 

Print Print | Sitemap Recommend this page Recommend this page
© Surrey County Bowling Association