Past Singles Winners

 

WINNER

RUNNER UP

2019 C Souter (Weybridge) P Bennett (Old Coulsdon)

2018

D Capon (North Sheen

A Richardson (Southey)

2017

A. Vadher (South London)

T. Orr (Mid Surrey)

2016

J. O'Leary (Epsom Park)

G. Clark (Camberley)

2015

D. Hennessy (Wandilea)

M. White (Weybridge)

2014

G. Clark (Camberley)

L. Dorrell (Magdalen Park)

2013

J. O'Leary (Epsom Park)

L. Dickson (North Sheen)

2012

R. Southwood (Temple)

T. Orr (Mid Surrey)

2011

A.Vadher (South London) 

 

2010

T. Friday (Egham)

M. Ryan (S.London)

2009

S. Tuohy (Egham)

M. Bishopp (Weybridge)

2008

C. Young (Weybridge)

A. Gladwell (Cranleigh RBL)

2007

A. White (Cranleigh RBL)

S. Shanley (Sutton)

2006

I. Meyer (West Byfleet)

R. Tindall (Mid Surrey)

2005

M. Bishopp (Weybridge)

N. Chapman (Chipstead)

2004

R. Tiller (Egham)

C. Ions (Weybridge)

2003

D. Heard (Woodbridge Hill)

G. Parsons (Redhill)

2002

M. Sampson (Ottershaw)

C. Young (Cheam Village)

2001

P. Rogers (Cheam Village)

P. Vamvacopoulos (Cheam Village)

2000

W. Richards (Mid-Surrey)

A. Jones (South London)

1999

C. Young (Cheam Village)

J. Doerr (Norbury)

1998

C. Young (Cheam Village)

L. Dickson (Wimbledon Park)

1997

J. Stevens (Epsom Park)

S. Kercher (Woodbridge Hill)

1996

S. Tuohy (Wimbledon Durnsford)

C. Young (Cheam Village)

1995

P. Rogers (Weybridge)

L. Dickson (Wimbledon Durnsford)

1994

W. Richards (Mid-Surrey)

J. Roll (Sutton)

1993

J. Sussex (Windlesham)

W. Richards (Mid-Surrey)

1992

E. Hawkins (Supreme)

G. Pilbrow (Epsom)

1991

P. Vamvacopoulos (West Wimbledon)

J. Pring (Hook & Southborough)

1990

W. Richards (Mid-Surrey)

W. Short (Old Dean)

1989

L. Dickson (Wimbledon Durnsford)

C. Southon (Croydon)

1988

C. Southon (Croydon)

P. Langford (West Wimbledon)

1987

G. Nicholls (Wimbledon Durnsford)

E. O'Flynn (Belmont)

1986

W. Richards (Mid-Surrey)

P. Wessier (Southey)

1985

W. Richards (Mid-Surrey)

D. Boast (Northwood)

1984

W. Richards (Mid-Surrey)

A. Binns (Southern Railway)

1983

P. Vamvacopoulos (Croydon)

E. Boyle (Bookharn)

1982

P. Vamvacopoulos (Croydon)

J. Pring (Hook & Southborough)

1981

A.J. Windsor (Woking Park)

P. Webb (Streatham Park)

1980

P. Vamvacopoulos (Croydon)

N. Carroll (Woodbridge Hill)

1979

B. Badgery (Wimbledon Durnsford)

M. Harris (North Sheen)

1978

M. Goddard (Brightwell)

A. R. G. Owen (Magdalen Park)

1977

W.B. Houstin (WatneyMann)

V. Gooding (Bletchingley)

1976

A.J. O'Connell (Wimbledon Durnsford)

P. McCrory (B.A.C.)

1975

D.W. Keene (Malden)

J. L. Bull (Duiwich)

1974

B. Jaye (Andre Rubber)

J. Povey (B.A.C.)

1973

K. Ward (Croydon)

E. Barton (Mid-Surrey)

1972

A.J. Windsor (Woking Park)

A. Owen (Magdalen Park)

1971

J. Rideout (Old Dean)

T. Brown (Woking Park)

1970

K.G. Birch (Mid-Surrey)

R. G. Hildreth (Hawker Ath.)

1969

H.C. Wadsworth (Caterham)

H. Hackman (Surbiton R.B.L.)

1968

T.G. Howard (South London)

W. D. Jones (Balham)

1967

A. Owen (Dulwich)

W. Attryde (Andre)

1966

H.R. Perks (Kingston Wm.)

A. Owen (Dulwich)

1965

D. Ugle (Weybridge)

E. A. Wilkinson (Heathfield)

1964

H.R. Perks (Andre Rubber)

A. H. Beck (Epsom)

1963

J. Gallacher (Kingsley)

E. C. Little (Kingston Canbury)

1962

E.C.M. Lake (Old Coulsdon)

R. G. St. Good (Belmont)

1961

A.A. Walter (Redhill)

J. G. Mann (Weybridge)

1960

A.E. Martin (Dulwich)

R. Short (South Wimbledon)

1959

V.P.B. Goldsworthy (Dennis)

K. Coulson (Croydon)

1958

T. Brown (Woking Park)

R. Short (South Wimbledon)

1957

T. Brown (Woking Park)

R. G. St. Good (Belmont)

1956

T. Brown (Woking Park)

R. E. J. Woolgar (Redhill)

1955

G.B. Orr (Temple)

A. A. Walter (Redhill)

1954

E.A. Dedryvere (Ashburton Park)

D. S. J. Curson (Croydon)

1953

G.B. Orr (Temple)

K. Coulson (Old Coulsdon)

1952

J. Eddleston (Wandsworth)

M. T. Burns (Battersea Park)

1951

J.A. Killick (Sheen Com.)

K. Coulson (Old Coulsdon)

1950

W.J. Suckling (Kingston Canbury)

C. F. J. Walder (Redhill)

1949

A.J. Ginger (Mid-Surrey)

T. Brown (Woking Park)

1948

H.W. Smith (Temple)

E.W. Long (Price's)

1947

S.J. Wilson (Mid-Surrey)

C. F. J. Walder (Redhill)

1946

A. Brown (Magdalen Park)

E. Hatfield (Weybridge Rec.)

1945

T.D. Hill (Kingston Canbury)

P.M. Parris (Croydon)

1940-44

No Competition

 

1939

H.W. Smith (Temple)

E. R. Grayson (Richmond)

1938

A.W.R. Hatto (Sheen Com.)

S. Sellick (West Wimbledon)

1937

C.F.J. Walder (Redhill)

E. C. Hall (Nunhead)

1936

E.R. Grayson (Sheen Com.)

W. Bunton (Wandsworth)

1935

R. Cottam (Croydon)

W. M. Grice (Redhill)

1934

E.R. Grayson (Sheen Com.)

A. W. Carey (Balham)

1933

H.W. Hines (Bensham Manor)

J. T. Robin (Belmont)

1932

H.J. Cuckney (Southey)

J. Taylor (Watneys)

1931

H. Buswell (Walton Const.)

W. P. Bell (Croydon)

1930

C.E. Cramp (Croydon)

G.E. Gunnell (S. Rly. Croydon)

1929

G.E. Gunnell (S.Rly.Croydon)

F.W.Walker (Temple)

1928

G.P. Newell (Balham)

E. J. Cartlidge (Temple)

1927

C.A. Miller (Mid-Surrey)

W. J. Suckling (Kingston Canbury)

1926

A. Butcher (Dorking)

Maj. A. Baker (Farnham)

1925

E. Collins (Red Lion)

A. Butcher (Dorking)

1924

W.W. Toms (Croydon)

J. Gadd (Southey)

1923

H. Stubbs (Balham)

W. M. Grice (Croydon)

1922

J.B. Saxton (Kingston Canbury)

P. G. Newell (Balham)

1921

H. Fairbain (Belmont)

J. Baker (Woking Recreation)

1920

W.M. Grice (Redhill)

C. Vickery (Weybridge)

1919

F. Biggin (Temple)

H. G. Edney (Priory Park)

1918

M.H. Wybrow (Temple)

G. B. Mutter (Battersea)

1917

A.F. Warner (Belmont)

E. Hemmans (Wandle Park)

1916

H.P. Watts (Redhill Subs.)

A. S. Priest (Boileau)

1915

J.C. Waterman (Redhill & D.)

W. Ayling (Farnham)

1914

H.G. Edney (Priory Park)

A. F. Warner (Belmont)

1913

D. IrvinWatson (Malden)

T. Driver (Dulwich Park)

1912

R. Knights (Hero Switzerland)

A. F. Warner (Belmont)

Print Print | Sitemap Recommend this page Recommend this page
© Surrey County Bowling Association