Past Presidents and Officers

CHAIRMAN

       
           
1911-12   H. R. SELLEY (S. London) 1923 W. J. BENNETT (Weybridge)
1913  R. LANGSIMS (Belmont) 1924 H. G. EDNEY (Mid-Surrey)
1914 W. HALL (Kingston Canbury) 1925 J.W. ANDREWS (Northwood)
1915  E. STANTON (Redhill District) 1926 J. DIXON (Croydon)
1916  H. GITSHAM (Battersea Park) 1927 W. G. CROSS (West Wimbledon)
1917  W. J. THOMAS (Dulwich) 1928 J. GADD (Southey)
1918  T.W. WILSON (Kingston Canbury) 1929 T. S. PARROTT (Dorking)
1919  F. BASCOMBE (Lambeth Carlton) 1930 F. BIGGIN (Temple)
1920  W. H. FISHER (Famham) 1931 A. WOOLLACOTT (Malden)
1921  G. T. BURROWS (Balham) 1932 C. CROPLEY (Epsom)
1922  W. J. EMMETT (Temple) 1933 W. DANN (Dulwich)
        Position Discontinued
PRESIDENT        
           
1934 P. G. NEWELL (Balham) 1991 W.O. HATTO (Watchetts)
1935 W. T. TOMS (Croydon) 1992 J. TURVIL (Astolat)
1936 O. H. GATES (Sheen Common) 1993 G. LAMOND (Wallington)
1937 T. HAYDOCK (Balham) 1994 T.W. NICHOLDS (Farncombe)
1938 W. T. WILSON (Kenley) 1995 C.S REW (Temple)
1939-44 H. ROBINSON (Northwood) 1996 D.A. SPOONER (Imber Court)
1945 A.J. STEDMAN (Farnham) 1997 J. GREEN (Farncombe)
1946 H. GOVAS (Mid-Surrey) 1998 A.S. BALLANTYNE (Malden)
1947 T. SMURTHWAITE (South London) 1999 R.E. WARD (Epsom)
1948 S.F. HYEM (Sutton)   2000 G.A. ROBINSON (Albury)
1949 T. MAGNAY (Guildford) 2001 N. BAGLEY (Bletchingley)
1950 C.V. FRANKS (Carshalton Beaches) 2002 M.D. HAIGH (Cheam)
1951 W. STEVENS (Clapham Park) 2003 E.E. EVANS (Guildford)
1952 T.K. DOBSON (Weybridge) 2004 D.E. WILLIAMS (Farncombe)
1953 S.J. WILSON (Mid-Surrey) 2005 V.R. FRANCIS (Croydon)
1954 C.F.J. WALDER (Redhill) 2006 W.D. AYLING (Wallington)
1955 T.E. ROBERTS (Dorking) 2007 P. DUNCAN (Croydon)
1956 J.D. DUNCAN (ReigatePriory) 2008 F. DODD (Old Coulsdon)
1957 W.N. BIGGS (South London) 2009 A. HASSAN (Old Coulsdon)
1958 A.J. HOLOBONE (Reigate Priory) 2010 D. HOMES (Weybridge)
1959 T. GORDON (Sutton)   2011 T.W. FOOTE (Horley)
1960 E.H. ALLAN (Weybridge) 2012 A.R. BOURNE (Purley Bury)
1961 A.H. PICKARD (Northwood Grove) 2013 P. DUNCAN (Croydon)
1962 G.S. WALKER (Malden) 2014 R. TAYLOR (Windlesham)
1963 W.J. ROBINS (Dorking) 2015 A,J. TUCKER (Purley Bury)
1964 T.G. HOWARD (Dulwich) 2016 G. DAWBER (Malden Manor)
1965 J.A. COUSINS (Byfleet Wanderers) 2017 D.J. HARVEY (Purley)
1966 H.W. DYASON (Cuddington) 2018 R. LANHAM (Banstead Neville)
1967 A.E. COOK (Old Coulsdon) 2019 P. MARSHALL (Purley)
1968 W.J. PATIENCE (Southey) 2020- 2021 J. CABLE (Purley Bury)
1969 R.P. HARDING (South London)    
1970 A.E. SHORTRIDGE (Caterham)    
1971 S.G. VINCE (Merrow)      
1972 L.D'A. DRAYTON (Nat. West. Bank)    
1973 R.A. BUIST (Merton)      
1974
1975
R.C. BLOW (Malden)
M.S. BAKER (Mellows Park)
 
 

 
1976 F. BRICE (Ember        
1977 A.J. FOSTER (Mid Surrey)        
1978 W.H. ASHFORD (Streatham Const        
1979 F.J. MORTIMER (Esher)        
1980 G.WEISS (Ember)        
1981 J.H. OLGILVIE (Heathfield)        
1982 E.L. KIMISH (Southey)        
1983 D.J.STANLEY (Old Coulsdon)        
1984 H. BRAUN (West Barnes)        
1985 R. FARRELL (Ember)        
1986 J.T. COOPER (Croydon)        
1987 C.W.V. STANNARD (Esher)        
1988 F.R. BIDDLECOMBE (Mid Surrey)        
1989 E. SLAUGHTER (Rose Hill)        
1990 E.W. DALDORPH (Surbiton)        
           
HON. TREASURER        
           
1911 W.H. GRAHAM   1979-1984 R.C. BLOW
1913 G.T. BURROWS   1985-1998 E.A. SLAUGHTER
1914-1915 R. PEARSON   1999-2004 T.W. FOOTE
1916-1926 J.O. GRANT   2005-2012 E.C. DEAR
1927-1941 T. HAYDOCK   2013 H. QUINNELL
1942-1943 O.H. GATES      
1944-1951 W.G. CROSS      
1952-1953 H. GOVAS      
1954-1957 W. STEVENS        
1958-1965 W.N. BIGGS        
1966-1972 W.S.G. GIBBS        
1973-1979 W.H. ASHFORD        
           
HON. SECRETARY        
           
1911 W.H. GRAHAM   1921 E.M. VIGERS
1913-1914       G.T. BURROWS   1922-1923 G.R. HILLS
1915 J. BOLTON   1924-1933 T. HAYDOCK
1916-1920      W. SALTON   Position Discontinued
           
SECRETARY        
           
1934-1942      T. HAYDOCK   2001-2002 L. THOMPSON
1943-1944        F.W. BALLAM   2003-2010 J.P. NEALE
1945 W.W. HENBEST   2011-2018 D.J. HARVEY
1945 H.A. ROBINSON   2018 D.H. LOKKERBOL
1946 F.R. BOYDEN   2019 D.J.HARVEY
1947-1962     R.P. ALLISON   2020 A.J. TUCKER
1963-1970       R.W. COOPER      
1971-1972 R.P. HARDING        
1973-1982 G.C. STANLEY OBE        
1983-1989 D.J. SOULSBY        
1990-1997 A.S. BALLANTYNE        
1998-2000 A.E. HAYES        
           
HON.ASSISTANT SECRETARY      
           
1927-1928       H. GOVAS   1992-1994 G. DAWBER
1928-1931      H.A. ROBINSON   1995-1997 A.E. HAYES
1936-1939       F.W.A. BALLAM   1998-2004 M.D.HAIGH
1948-1956       G.F. HARMER   2005-2016 P. MARSHALL
1957-1963       R.W. COOPER   2017 D.H. LOKKERBOL
1964-1967       R.P. HARDING   2018 C. HOMES
1968 H.W. DYASON      
1969-1970       W.J. PATIENCE      
1971-1977 C.H. OLIVER        
1978-1982 D.J. SOULSBY        
1983-1986 G.DAWBER        
1987-1991 R.G.WAND        
           
HON. MATCH SECRETARY      
           
1958-1970       R.W. COOPER   2005-2007 G. HOUSTON
1970-1972     R.P. HARDING   2008-2011 J. GREEN
1972-1973      S.J. MCCARTHY   2012-2018 W. AYLING
1974-1978     W.D. JONES   2019-2020 A.J. TUCKER
1979-1980    A.J. FOSTER   2021 A.R. BOURNE
1980-1985 S.J. WALL        
1986-2000 H. BRAUN        
2001-2004 J. GREEN        
           
HON. PATRONS SECRETARY      
           
1978-80       C.H. OLIVER   2006-2007 J. GREEN
1981-2002  D.J. STANLEY   2007- 2017 J. MCDONNELL
2003-2006   G. BLACKALLER   Position Discontinued
           
COUNTY COACH        
           
1974-81       S.G. VINCE   1998-2006 D. MILTON
1981-86       S.H. FIFIELD   2007-2008 D. BRADSHAW
1986-97      L.C. STEVENS   2008- 2012 D. PICKERING
         Position Discontinued
           
HON. COMPETITION SECRETARIES (Single position)    
           
1922-23      T. HAYDOCK   1927-35 R.R. CRUMP
1922-23      F. POWELL   1934-47 W.W. HENBEST
1924-33       O.H. GATES      
            
HON. ASSISTANT COMPETITION SECRETARIES    
           
1946-47      T. MAGNAY   1946-47 .J. SADD
         Position Discontinued
HON. COMPETITION SECRETARIES (Multiple positions)    
           
1936-1948       S.J. HEARD   1992-2008 M. MOTT
1948-1950      AJ. SADD   1992-2006 R.E. WARD
1948-1951       T. MAGNAY   1994-1999 J.W. FOX
1948            W.W. WINTERBOTTOM 1997-2001 J. MASEY
1949-1954      W.N. BIGGS   2000-2003 J. ROUND
1949-1956       C.B. COX     2001-2003 J.B. CUNNINGHAM
1951-1957      D.A.I. ANDERSON   2003-2009 G. NASH
1952-1963      R.F. WEBBER   2003-2008 T.YOUNG
1955-1974       T.E. WARD   2006-2009 D.J. HARVEY
1957-1963       R.W. COOPER   2008-2009 G.A. ROBINSON
1958-1963       H.W. DYASON   2009-2015 P. PRING
1958-1971       H. HOLLIMAN   2009 C. CLARKE
1964-1968      A.E. SHORTRIDGE   2009-2016 D. STAPLES
1964-1969       S.G. STEPHENSON   2009-2014 T. YOUNG
1970-1975      W.J. PATIENCE   2014-2017 A. ROBINS
1975-1977       D.J. SOULSBY   2015 R. TURNER
1969-1970      J. PRATER   2016 P. STAPLES
1972-1979      A.P. FELLING   2018 T. PRENTICE
1975-1979       J.P. REEVES      
1970-1981        J.P. NICOL      
1978-1982       B.E. EDWARDS      
1980-1983     E.B. TAYLOR      
1980-1982 G. DAWBER      
1982-1988 E.J. NEWMAN      
1983-1986 R.G. WAND        
1984-1989 S.F. PUCKERING        
1987-1988 G. WENMOUTH        
1989-1992 E. GREENFIELD        
1989-1996 J. GREEN        
1990-1993 P.P. BULL        
1991-1992 G. DAWBER        
Print Print | Sitemap Recommend this page Recommend this page
© Surrey County Bowling Association