Past Singles Winners

  WINNER RUNNER UP
     
1912 R. Knights (Hero Switzerland) A. F. Warner (Belmont)
1913 D. IrvinWatson (Malden) T. Driver (Dulwich Park)
1914 H.G. Edney (Priory Park) A. F. Warner (Belmont)
1915 J.C. Waterman (Redhill & D.) W. Ayling (Farnham)
1916 H.P. Watts (Redhill Subs.) A. S. Priest (Boileau)
1917 A.F. Warner (Belmont) E. Hemmans (Wandle Park)
1918 M.H. Wybrow (Temple) G. B. Mutter (Battersea)
1919 F. Biggin (Temple) H. G. Edney (Priory Park)
1920 W.M. Grice (Redhill) C. Vickery (Weybridge)
1921 H. Fairbain (Belmont) J. Baker (Woking Recreation)
1922 J.B. Saxton (Kingston Canbury) P. G. Newell (Balham)
1923 H. Stubbs (Balham) W. M. Grice (Croydon)
1924 W.W. Toms (Croydon) J. Gadd (Southey)
1925 E. Collins (Red Lion) A. Butcher (Dorking)
1926 A. Butcher (Dorking) Maj. A. Baker (Farnham)
1927 C.A. Miller (Mid-Surrey) W. J. Suckling (Kingston Canbury)
1928 G.P. Newell (Balham) E. J. Cartlidge (Temple)
1929 G.E. Gunnell (S.Rly.Croydon) F.W.Walker (Temple)
1930 C.E. Cramp (Croydon) G.E. Gunnell (S. Rly. Croydon)
1931 H. Buswell (Walton Const.) W. P. Bell (Croydon)
1932 H.J. Cuckney (Southey) J. Taylor (Watneys)
1933 H.W. Hines (Bensham Manor) J. T. Robin (Belmont)
1934 E.R. Grayson (Sheen Com.) A. W. Carey (Balham)
1935 R. Cottam (Croydon) W. M. Grice (Redhill)
1936 E.R. Grayson (Sheen Com.) W. Bunton (Wandsworth)
1937 C.F.J. Walder (Redhill) E. C. Hall (Nunhead)
1938 A.W.R. Hatto (Sheen Com.) S. Sellick (West Wimbledon)
1939 H.W. Smith (Temple) E. R. Grayson (Richmond)
1940-44 No Competition  
1945 T.D. Hill (Kingston Canbury) P.M. Parris (Croydon)
1946 A. Brown (Magdalen Park) E. Hatfield (Weybridge Rec.)
1947 S.J. Wilson (Mid-Surrey) C. F. J. Walder (Redhill)
1948 H.W. Smith (Temple) E.W. Long (Price's)
1949 A.J. Ginger (Mid-Surrey) T. Brown (Woking Park)
1950 W.J. Suckling (Kingston Canbury) C. F. J. Walder (Redhill)
1951 J.A. Killick (Sheen Com.) K. Coulson (Old Coulsdon)
1952 J. Eddleston (Wandsworth) M. T. Burns (Battersea Park)
1953 G.B. Orr (Temple) K. Coulson (Old Coulsdon)
1954 E.A. Dedryvere (Ashburton Park) D. S. J. Curson (Croydon)
1955 G.B. Orr (Temple) A. A. Walter (Redhill)
1956 T. Brown (Woking Park) R. E. J. Woolgar (Redhill)
1957 T. Brown (Woking Park) R. G. St. Good (Belmont)
1958 T. Brown (Woking Park) R. Short (South Wimbledon)
1959 V.P.B. Goldsworthy (Dennis) K. Coulson (Croydon)
1960 A.E. Martin (Dulwich) R. Short (South Wimbledon)
1961 A.A. Walter (Redhill) J. G. Mann (Weybridge)
1962 E.C.M. Lake (Old Coulsdon) R. G. St. Good (Belmont)
1963 J. Gallacher (Kingsley) E. C. Little (Kingston Canbury)
1964 H.R. Perks (Andre Rubber) A. H. Beck (Epsom)
1965 D. Ugle (Weybridge) E. A. Wilkinson (Heathfield)
1966 H.R. Perks (Kingston Wm.) A. Owen (Dulwich)
1967 A. Owen (Dulwich) W. Attryde (Andre)
1968 T.G. Howard (South London) W. D. Jones (Balham)
1969 H.C. Wadsworth (Caterham) H. Hackman (Surbiton R.B.L.)
1970 K.G. Birch (Mid-Surrey) R. G. Hildreth (Hawker Ath.)
1971 J. Rideout (Old Dean) T. Brown (Woking Park)
1972 A.J. Windsor (Woking Park) A. Owen (Magdalen Park)
1973 K. Ward (Croydon) E. Barton (Mid-Surrey)
1974 B. Jaye (Andre Rubber) J. Povey (B.A.C.)
1975 D.W. Keene (Malden) J. L. Bull (Duiwich)
1976 A.J. O'Connell (Wimbledon Durnsford) P. McCrory (B.A.C.)
1977 W.B. Houstin (WatneyMann) V. Gooding (Bletchingley)
1978 M. Goddard (Brightwell) A. R. G. Owen (Magdalen Park)
1979 B. Badgery (Wimbledon Durnsford) M. Harris (North Sheen)
1980 P. Vamvacopoulos (Croydon) N. Carroll (Woodbridge Hill)
1981 A.J. Windsor (Woking Park) P. Webb (Streatham Park)
1982 P. Vamvacopoulos (Croydon) J. Pring (Hook & Southborough)
1983 P. Vamvacopoulos (Croydon) E. Boyle (Bookharn)
1984 W. Richards (Mid-Surrey) A. Binns (Southern Railway)
1985 W. Richards (Mid-Surrey) D. Boast (Northwood)
1986 W. Richards (Mid-Surrey) P. Wessier (Southey)
1987 G. Nicholls (Wimbledon Durnsford) E. O'Flynn (Belmont)
1988 C. Southon (Croydon) P. Langford (West Wimbledon)
1989 L. Dickson (Wimbledon Durnsford) C. Southon (Croydon)
1990 W. Richards (Mid-Surrey) W. Short (Old Dean)
1991 P. Vamvacopoulos (West Wimbledon) J. Pring (Hook & Southborough)
1992 E. Hawkins (Supreme) G. Pilbrow (Epsom)
1993 J. Sussex (Windlesham) W. Richards (Mid-Surrey)
1994 W. Richards (Mid-Surrey) J. Roll (Sutton)
1995 P. Rogers (Weybridge) L. Dickson (Wimbledon Durnsford)
1996 S. Tuohy (Wimbledon Durnsford) C. Young (Cheam Village)
1997 J. Stevens (Epsom Park) S. Kercher (Woodbridge Hill)
1998 C. Young (Cheam Village) L. Dickson (Wimbledon Park)
1999 C. Young (Cheam Village) J. Doerr (Norbury)
2000 W. Richards (Mid-Surrey) A. Jones (South London)
2001 P. Rogers (Cheam Village) P. Vamvacopoulos (Cheam Village)
2002 M. Sampson (Ottershaw) C. Young (Cheam Village)
2003 D. Heard (Woodbridge Hill) G. Parsons (Redhill)
2004 R. Tiller (Egham) C. Ions (Weybridge)
2005 M. Bishopp (Weybridge) N. Chapman (Chipstead)
2006 I. Meyer (West Byfleet) R. Tindall (Mid Surrey)
2007 A. White (Cranleigh RBL) S. Shanley (Sutton)
2008 C. Young (Weybridge) A. Gladwell (Cranleigh RBL)
2009 S. Tuohy (Egham) M. Bishopp (Weybridge)
2010 T. Friday (Egham) M. Ryan (S.London)
2011 A.Vadher (South London) 
2012 R. Southwood (Temple) T. Orr (Mid Surrey)
2013 J. O'Leary (Epsom Park) L. Dickson (North Sheen)
2014 G. Clark (Camberley) L. Dorrell (Magdalen Park)
2015 D. Hennessy (Wandilea) M. White (Weybridge)
2016 J. O'Leary (Epsom Park) G. Clark (Camberley)
2017 A. Vadher (South London) T. Orr (Mid Surrey)
     
     
Print Print | Sitemap Recommend this page Recommend this page
© Surrey County Bowling Association