Past Presidents and Officers

CHAIRMAN

       
           
1911-12   H. R. SELLEY (S. London) 1923 W. J. BENNETT (Weybridge)
1913  R. LANGSIMS (Belmont) 1924 H. G. EDNEY (Mid-Surrey)
1914 W. HALL (Kingston Canbury) 1925 J.W. ANDREWS (Northwood)
1915  E. STANTON (Redhill District) 1926 J. DIXON (Croydon)
1916  H. GITSHAM (Battersea Park) 1927 W. G. CROSS (West Wimbledon)
1917  W. J. THOMAS (Dulwich) 1928 J. GADD (Southey)
1918  T.W. WILSON (Kingston Canbury) 1929 T. S. PARROTT (Dorking)
1919  F. BASCOMBE (Lambeth Carlton) 1930 F. BIGGIN (Temple)
1920  W. H. FISHER (Famham) 1931 A. WOOLLACOTT (Malden)
1921  G. T. BURROWS (Balham) 1932 C. CROPLEY (Epsom)
1922  W. J. EMMETT (Temple) 1933 W. DANN (Dulwich)
           
PRESIDENT        
           
1934 P. G. NEWELL (Balham) 1977 A. J. FOSTER (Mid-Surrey)
1935 W. T. TOMS (Croydon) 1978 W. H. ASHFORD (Streatham Const.)
1936 H. GATES (Sheen Common) 1979 F. J. MORTIMORE (Esher)
1937 T. HAYDOCK (Balham) 1980 G. WEISS (Ember)
1938 W. T. WILSON (Kenley) 1981 J. H. OGILVIE (Heathfield)
1939-44 H. ROBINSON (Northwood) 1982 E. L. KIMISH (Southey)
1945 A.J. STEDMAN (Farnham) 1983 D. J. STANLEY (Old Coulsdon)
1946 H. GOVAS (Mid-Surrey) 1984 H. BRAUN (West Barnes)
1947 T. SMURTHWAITE (South London) 1985 R. FARRALL (Ember)
1948 S.F. HYEM (Sutton)   1986 J. T. COOPER (Croydon)
1949 T. MAGNAY (Guildford) 1987 C.W.V. STANNARD (Esher)
1950 C.V. FRANKS (Carshalton Beaches) 1988 F. R. BIDDLECOMBE (Mid-Surrey)
1951 W. STEVENS (Clapham Park) 1989 E. SLAUGHTER (Rose Hill)
1952 T.K. DOBSON (Weybridge) 1990 E. W. DALDORPH (Surbiton)
1953 S.J. WILSON (Mid-Surrey) 1991 W. O. HATTO (Watchetts)
1954 C.F.J. WALDER (Redhill) 1992 J. TURVIL (Astolat)
1955 T.E. ROBERTS (Dorking) 1993 G. LAMOND (Wallington)
1956 J.D. DUNCAN (ReigatePriory) 1994 T. W. NICHOLDS (Farncombe)
1957 W.N. BIGGS (South London) 1995 C. S. REW (Temple)
1958 A.J. HOLOBONE (Reigate Priory) 1996 D. A. SPOONER (Imber Court)
1959 T. GORDON (Sutton)   1997 J. GREEN (Farncombe)
1960 E.H. ALLAN (Weybridge) 1998 A. S. BALLANTYNE (Malden)
1961 A.H. PICKARD (Northwood Grove) 1999 R. E. WARD (Epsom)
1962 G.S. WALKER (Malden) 2000 G. A. ROBINSON (Albury)
1963 W.J. ROBINS (Dorking) 2001 N. BAGLEY (Bletchingley)
1964 T.G. HOWARD (Dulwich) 2002 M. D. HAIGH (Cheam)
1965 J.A. COUSINS (Byfleet Wanderers) 2003 E. E. EVANS (Guildford)
1966 H.W. DYASON (Cuddington) 2004 D. E. WILLIAMS (Farncombe)
1967 A.E. COOK (Old Coulsdon) 2005 V. R. FRANCIS (Croydon)
1968 W.J. PATIENCE (Southey) 2006 W. D. AYLING (Wallington)
1969 R.P. HARDING (South London) 2007 P. DUNCAN (Croydon)
1970 A.E. SHORTRIDGE (Caterham) 2008 F. DODD (Old Coulsdon)
1971 S.G. VINCE (Merrow)   2009 A. HASSAN (Old Coulsdon)
1972 L.D'A. DRAYTON (Nat. West. Bank) 2010 D. HOMES (Weybridge)
1973 R.A. BUIST (Merton)   2011 T. W. FOOTE (Horley)
1974
1975
R.C. BLOW (Malden)
M.S. BAKER (Mellows Park)
  2012
2013
A. R. BOURNE (Purley Bury)
P. DUNCAN (Croydon)
1976 F. BRICE (Ember)   2014 R. TAYLOR (Windlesham)
      2015 J. TUCKER (Purley Bury)
      2016 G.DAWBER (Malden Manor)
      2017 D. J. HARVEY (Purley)
         
         
HON. TREASURER        
           
1911 W.H. GRAHAM   1954-57 W. STEVENS
1913 G.T. BURROWS   1958-65 W. N. BIGGS
1914-15 R. PEARSON   1966-72 W. S. G. GIBBS
1916-26 J.O. GRANT   1973-79 W. H. ASHFORD
1927-41 T. HAYDOCK   1979-84 R. C. BLOW
1942-43 O.H. GATES   1984-98 E.A. SLAUGHTER
1944-51 W.G. CROSS   1998-2004 T. W. FOOTE
1952-3 H. GOVAS   2004- 2012 E. C. DEAR
        2013 S. COOKE
        2013 - H. QUINNELL
HON. SECRETARY        
           
1911 W.H. GRAHAM   1921 E.M. VIGERS
1913-14       G.T. BURROWS   1922-23 G.R. HILLS
1915 J. BOLTON   1924-33 T. HAYDOCK
1916-20      W. SALTON      
           
SECRETARY        
           
1934-42      T. HAYDOCK   1970-72 R.P. HARDING
1943-44        F.W. BALLAM   1972-82 G.C. STANLEY,O.B.E.
1945 W.W. HENBEST   1982-89 D.J. SOULSBY
1945 H.A. ROBINSON   1989-97 A.S. BALLANTYNE
1946 F.R. BOYDEN   1997-2000 A.E. HAYES
1947-63      R.P. ALLISON   2001-2002 L. THOMPSON
1963-70       R.W. COOPER   2002-2010 J.P. NEALE
        2010- D.J. HARVEY
           
HON.ASSISTANT SECRETARY      
           
1927-28       H. GOVAS   1971-77 C.H. OLIVER
1928-31      H.A. ROBINSON   1977-82 D.J. SOULSBY
1936-39       F.W.A. BALLAM   1983-86 G. DAWBER
1948-56       G.F. HARMER   1986-91 R.G. WAND
1957-63       R.W. COOPER   1992-94 G. DAWBER
1964-67       R.P. HARDING   1994-97 A.E. HAYES
1968 H.W. DYASON   1997-2004 M.D. HAIGH
1969-70       W.J. PATIENCE   2004- 2016 P. MARSHALL
        2016- D. LOKKERBOL
HON. MATCH SECRETARY      
           
1958-70       R.W. COOPER   1980-85 S.J. WALL
1970-72     R.P. HARDING   1986-2000 H. BRAUN
1972-73      S.J. MCCARTHY   2001-2004 J. GREEN
1974-78     W.D. JONES   2004-2007 G. HOUSTON
1979-80    A.J. FOSTER   2007- 2011 J. GREEN
        2011- W. AYLING
HON. PATRONS SECRETARY      
           
1978-80       C.H. OLIVER   2006-2007 J. GREEN
1981-2002  D.J. STANLEY   2007- J. MCDONNELL
2003-2006   G. BLACKALLER      
           
COUNTY COACH        
           
1974-81       S.G. VINCE   1998-2006 D. MILTON
1981-86       S.H. FIFIELD   2007-2008 D. BRADSHAW
1986-97      L.C. STEVENS   2008- 2012 D. PICKERING
            
           
HON. COMPETITION SECRETARIES    
           
1922-23      T. HAYDOCK   1927-35 R.R. CRUMP
1922-23      F. POWELL   1934-47 W.W. HENBEST
1924-33       O.H. GATES      
            
HON. ASSISTANT COMPETITION SECRETARIES    
           
1946-47      T. MAGNAY   1946-47 .J. SADD
            
HON. COMPETITION SECRETARIES    
           
1936-48       S.J. HEARD   1983-86 R.G. WAND
1948-50      AJ. SADD   1984-89 S.F. PUCKERING
1948-51       T. MAGNAY   1987-8 G. WENMOUTH
1948            W.W. WINTERBOTTOM 1989-92 E. GREENFIELD
1949-54      W.N. BIGGS   1989-96 J. GREEN
1949-56       C.B. COX     1990-93 P.P. BULL
1951-57      D.A.I. ANDERSON   1991-92 G. DAWBER
1952-63      R.F. WEBBER   1992-2008 M. MOTT
1955-74       T.E. WARD   1992-2006 R.E. WARD
1957-63       R.W. COOPER   1994-99 J.W. FOX
1958-63       H.W. DYASON   1997-2001 J. MASEY
1958-71       H. HOLLIMAN   2000-2003 J. ROUND
1964-68      A.E. SHORTRIDGE   2001-2003 J.B. CUNNINGHAM
1964-69       S.G. STEPHENSON   2003-2009 G. NASH
1970-75      W.J. PATIENCE   2003-2008 T. YOUNG
1975-77       D.J. SOULSBY   2006-2009 D.J. HARVEY
1969-70      J. PRATER   2008-2009 G.A. ROBINSON
1972-79      A.P. FELLING   2009- 2015 P. PRING
1975-79       J.P. REEVES   2009- C. CLARKE
1970-81        J.P. NICOL   2009- 2016 D. STAPLES
1978-82       B.E. EDWARDS   2009-2014 T. YOUNG
1980-83     E.B. TAYLOR   2014- A. ROBINS
1980-82 G. DAWBER   2015- R. TURNER
1982-88 E.J. NEWMAN   2016 -  P. STAPLES
           
Print Print | Sitemap Recommend this page Recommend this page
© Surrey County Bowling Association